Poradnik dla języka C++
Na Windowsie najczęściej wykorzystywanym edytorem i kompilatorem jest DevC++ - jest on lekki, łatwy w obsłudze, ma wbudowany kompilator, wszystko obsługujemy w trybie graficznym. Oczywiście na Ubuntu są dostępne takie narzędzia jak np Geany, ale w większości przypadków obsługa dla początkującego jest bardzo problematyczna, więc zajmiemy się innymi rozwiązaniami. Do edytowania samego kodu nie potrzebujemy dużych aplikacji - wystarczy nam gedit, dostępny w repozytoriach. Pobieramy i instalujemy go wpisując w terminalu:
sudo apt-get install gedit
W ustawieniach programu wybieramy C++ jako język. Po napisaniu aplikacji zapisujemy ją do wybranego folderu nadając rozszerzenie .cpp, np aplikacja.cpp.
Teraz musimy zainstalować kompilator języka C++, robimy to komendą:
sudo apt-get install g++
Przechodzimy do naszego folderu, otwieramy w nim terminal (klawisz F4 lub menu 'Narzędzia'). Komenda kompilacji pliku aplikacja.cpp wygląda następująco:
g++ aplikacja.cpp -o nazwa_pliku_wyjsciowego
Nasz program jest już skompilowany, należy go teraz jedynie uruchomić komendą:
./nazwa_pliku_wyjsciowego
Jeżeli terminal wyda nam komunikat o braku uprawnień do otwarcia pliku, nalezy się posłuzyć komendą nadającą prawo odczytu danego pliku:
chmod +x nazwa_pliku_wyjsciowego
oraz po raz kolejny uruchomić.
Poradnik bash
A więc skrypty w bashu tworzymy następująco: w konsoli wydajemy polecenie:
touch skrypt
Utworzyliśmy plik o nazwie 'skrypt', jest on bez rozszerzenia. Owieramy go edytorem tekstu, np gedit (pobieramy i instalujemy go wpisując w terminalu: sudo apt-get install gedit). Po wprowadzeniu komend zapisujemy plik. W terminalu wprowadzamy polecenie które nada skryptowi prawo do odczytu:
chmod +x skrypt
A następnie uruchamiamy go poleceniem:
./skrypt
Proszę o komentarz jeżeli poradnik okazał się pomocny oraz o zgłaszanie wszelakich uwag ;)
Proszę o przykłady, Kolego, jeśli można.
OdpowiedzUsuńprzykłady czego?
UsuńJa kiedyś z sukcesami programowałem używając Linuxa. Miało to miejsce gdy tworzyłem strony www pod Django, który pracuje na języku programowania Python. Bardzo fajna sprawa i przede wszystkim jeśli chodzi o sam system to jest on wydajny i nie zawiera tysięcy niepotrzebnych bibliotek. Wiem, że firmy takie jak https://craftware.pl również tworzą zaawansowane aplikacje, jednak jeszcze trochę mi brakuje do nich aby się równać.
OdpowiedzUsuńNa co dzień nasza firma korzysta z zaawansowanego oprogramowania od Connecto https://www.connecto.pl do którego należy zaawansowany system erp. Zaletą wdrożenia systemu jest m.in. usprawnienie działania wszelkich działów odpowiadających m.in. za gospodarkę magazynową, finanse, czy księgowość.Oprogramowanie składa się z licznych modułów, które w razie potrzeby można rozszerzyć o nowe.
UsuńKorzystam z rozwiązań tej firmy System eDokumenty i jestem zadowolona ze współpracy. Mają wiele ciekawych aplikacji, które w pełni automatyzują pracę w mojej firmie.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny artykuł. Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuńDodam jeszcze że by móc w pełni korzystać z informatycznych umiejętności dobrze jest mieć porządny, stabilny i szybki internet
OdpowiedzUsuń