Domyślnie zainstalowany był na nim Windows XP – i rzeczywiście, system działał bardzo szybko dopóki nie zainstalowałem na nim antywirusa, Winampa, przeglądarki, komunikatora i paru innych. Temperatura procesora praktycznie nie spadała poniżej 57st w stanie spoczynku, podobnie dysk. Ubuntu nie było lepsze, Unity oraz mnogość działających pakietów ograniczała pracę tak samo jak XP.
Oczywiście można się poświęcić i zainstalować jakiś starszy lub mocno ograniczony system operacyjny, ale na szczęście istnieją też inne wyjścia. Jednym z nich jest wybranie odchudzonej wersji Ubuntu, czyli Lubuntu. Do pobrania stąd.
Po pobraniu i zainstalowaniu (poradnik tutaj) systemu mamy do dyspozycji zamienniki praktycznie wszystkich aplikacji które na Windowsie trzeba było samodzielnie pobierać i instalować, ponadto te są o wiele mniej zasobożerne.
System działa sprawniej przede wszystkim dzięki wykorzystaniu lekkiego środowiska graficznego LXDE oraz usunięciu niepotrzebnych usług. Temperatura procesora oscyluje na poziomie 52st, dysk na poziomie 37 przy pełnej szybkości działania jaką na 'normalnych' systemach ciężko jest uzyskać bez przegrzewania podzespołów. Praca na baterii wydłużyła się o jakieś 20 minut. Flash, a szczególnie YouTube działają bardzo szybko, procesor osiąga wtedy max. 67st, na Windowsie 74 to norma. Sterowniki systemu wystarczają do pełnej obsługi laptopa, z wyjątkiem (w przypadku HP 2133) potrzeby włączenia (włączenia, nie zainstalowania) sterownika własnościowego karty sieci bezprzewodowych.
Uruchamianie systemu trwa ok. minuty, po czym system jest w pełniu gotowy do pracy.
Poniżej przedstawiam działąnie Lubuntu w praktyce podczas pracy na kilku podstawowych aplikacjach: Opera, LibreOffice Writer, Audacious, włączonym flashem, menedżerem plików PCManFM i komunikatorem Pidgin oraz kliencie torrentów Transmission. Na dolnym panelu z prawej strony możemy obserwować temperaturę procesora (zielona wartość) oraz jego obciążenie (niebieski wykres).
Proszę o komentarz jeżeli poradnik okazał się pomocny oraz o zgłaszanie wszelakich uwag ;)
Zaznaczam, że jestem amatorem w Linuxie, ale co sądzisz o Xubuntu? Xfce przemawia do mnie zdecydowanie bardziej niż LXDE, a jest tak samo (?) lekki. Chyba, że wiesz coś co czyni LXDE lepszym niż Xfce (po za przyzwyczajeniem i kwestiami wygody)
OdpowiedzUsuńlxde jest tworzone z myślą o słabszych maszynach, jeśli nie brakuje Ci mocy obliczeniowej - bierz xfce ;)
Usuńczy instalacja lubuntu 14.04 tez przebiega bez problemów?
OdpowiedzUsuńoczywiście, te same zasady
OdpowiedzUsuńDla mnie nie ma znaczenia na jakim systemie pracuje. Po prostu chcę aby on mi się sprawdzał i był bezpieczny. oczywiście muszę przez ten system uruchomić oprogramowanie typu CRM https://craftware.pl/jaki-crm-wybrac-dla-malej-firmy/ gdyż jak dla mnie w pracy posiadanie tego typu systemów jest niezbędne.
OdpowiedzUsuńJa komputera używam przede wszystkim do pracy i działa on na najpopularniejszym systemie. Najważniejsze było dla mnie to, aby oprogramowanie jak https://www.connecto.pl/cennik-optima/ chodziło płynnie i bez zastrzeżeń.
OdpowiedzUsuńBardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń38 yr old Accounting Assistant I Phil Breeze, hailing from Schomberg enjoys watching movies like Joe and Kayaking. Took a trip to Primeval Beech Forests of the Carpathians and drives a Grand Prix. zobacz te strone internetowa
OdpowiedzUsuń