Kurwa

Poradniki, ciekawostki, tutoriale dla początkujących

wtorek, 14 sierpnia 2012

.002 Instalacja systemu Linux na dysku

Po pobraniu obrazu płyty musimy go zgrać na dysk CD/DVD lub utworzyć bootowalnego pendrive. Z uwagi na popularność oraz szybkość działania pamięci przenośnych oraz kłopotliwą obsługę płyt CD/DVD proponuję wykorzystać pendrive.

1. Utworzenie bootowalnego pedrive z systemem Linux umożliwia nam (oczywiście na systemie Windows) aplikacja Universal USB Installer, do pobrania stąd.
Obsługa programu nie powinna być dla nikogo kłopotliwa: wybieramy dystrybucję, pamięć na której chcemy ją zainstalować, ścieżkę docelową obrazu systemu oraz zaznaczamy opcję formatowania nośnika. Nie musimy wybierać na pendrivie dodatkowego miejsca na pliki systemu - nie ma to znaczenia w naszym przypadku. Natomiast jeżeli potrzebujesz jedynie przenośnego systemu na pendrivie - wybierz kilkaset MB.
2. Uruchamiamy ponownie komputer, tym razem ustawiamy bootowanie na pamięć USB. Po odpaleniu pendrive ukaże nam się menu wyboru uruchomienia trybu systemu - wybierzmy pierwszą opcję.
3. Przed nami najtrudniejsze - przygotowanie partycji pod system. Uruchamiamy instalator za pomocą ikony na pulpicie. Przy pytaniu o miejsce instalacji systemu należy wybrać opcję 'Inne rozwiązanie'. Następnie w menedżerze partycji wybieramy dysk fizyczny na którym chcemy zainstalować nasz system. Z nieprzydzielonego miejsca (jeżeli cały dysk jest podzielony na partycje musisz którąś usunąć aby móc utworzyć nowe) tworzymy następujące partycje:

- /boot na pliki niezbędne do startu systemu Linux, o rozmiarze min. 150MB, system plików ext4
- /home na pliki użytkownika, rozmiar dowolny, system plików np ext4
- / na sam system, rozmiar min. 8GB, system plików ext4
- linux-swap na partycję wymiany, jej rozmiar powinien być dwa razy większy od ilości Twojej pamięci RAM.
Po tak przygotwanych partycjach możemy przystąpić do instalcji.
Przy kończeniu procesu instalacji mogą wystąpić aktualizacje systemu - nie ignoruj ich. Po zakończonej instalacji zrestartuj komputer.
To wszystko, na dysku mamy już gotowy do pracy system :)

Proszę o komentarz jeżeli poradnik okazał się pomocny oraz o zgłaszanie wszelakich uwag ;)



3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Osobiście nie znam się na tych kwestiach i w moim przypadku bardzo ważne jest to, aby móc używać dobrych systemów informatycznych. Właśnie dlatego jak przeczytałem o elektronicznym obiegu dokumentacji https://www.connecto.pl/jak-elektroniczny-obieg-dokumentow-wplywa-na-dzialanie-firmy/ to wiedziałem, że będzie to bardzo mądry wybór.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tu przydałby się specjalista. Cieszę, że się za jakiś czas będę mieć takiego w domu, syn szkoli się na informatyka. Jeden z lepszych kierunków http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/informatyka wydaje mi się, że o pracę nie będzie się musiał martwić. Teraz wszędzie komputery, każdy ma.

    OdpowiedzUsuń