Kurwa

Poradniki, ciekawostki, tutoriale dla początkujących

środa, 15 sierpnia 2012

.003 Instalowanie pakietów .tar.gz

Dla początkującego instalacja choćby Opery to nie lada wyzwanie - można ją łatwo pobrać ze strony producenta, ale co dalej? Na Windowsie po pobraniu jakiejkolwiek aplikacji instalujemy ją lub wypakowywujemy z archiwum, tutaj jest podobnie. Po pobraniu aplikacji lub pakietu w formacie .tar.gz należy go najpier wypakować, bowiem jest on w archiwum. Klikamy PPM i wybieramy 'Rozpakuj tutaj'. Zakładam że plik został pobrany do folderu o nazwie 'Pobieranie' oraz nazywa się aplikacja.tar.gz, a więc menadżer archiwów wypakował dane do folderu 'aplikacja' w folderze 'Pobieranie'. Wchodzimy w ten folder i otwieramy w nim Terminal (klawisz F4 lub opcja w menu 'Narzędzia'). W Terminalu podajemy polecenie
./configure
a następnie
make
oraz
make install
I to już koniec instalacji :)

Proszę o komentarz jeżeli poradnik okazał się pomocny oraz o zgłaszanie wszelakich uwag ;)


29 komentarzy:

  1. Treściwa notka. Pozdrawiam. LeM.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cześć, próbuję zainstalować sterownik karty sieciowej z tej strony: broadcom.com/support/802.11/linux_sta.php ale nie udaje mi się tego zrobić z Twoją instrukcją. Mógłbyś mi pomoc i napisać jak to ugryźć?
    Pozdrawiam J

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. w czym dokładnie problem?

      Usuń
    2. nie mam pliku configure w katalogach ze sterownikiem

      Usuń
    3. plik 'makefile' nie działa?

      Usuń
    4. plik makefile jest w tym katalogu, ale jak go uruchomić? :(

      Usuń
    5. przejdź w terminalu do katalogu z tym plikiem i wpisz ./makefile

      Usuń
  3. To samo - Nie ma takiego pliku ani katalogu.

    Kiepski poradnik. Nie uwzględnia szeregu wątpliwości jakie nasuwają się dla nowicjusza.
    Chcę zainstalować Open Office. Ściągnąłem pakiet tar.gz, rozpakowałem i otrzymałem 1 katalog pl, a w nim 3 podkatalogi: DEBS, licences, readmes.

    I co dalej? Klikam na F4 i nic. Nie wiem co to jest "opcja w menu 'Narzędzia'", ale po kliknięciu prawym przyciskiem muszki widzę coś takiego jak terminal, więc zakładam, że o to chodzi. Klikam na niego po wcześniejszym zaznaczeniu katalogu DEBS oraz wpisuję podaną powyżej komendę i... Nie ma takiego pliku ani katalogu.

    Zły katalog, nie ten terminal a może coś innego? Nic z tego nie wiadomo :(.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tu juz tworca poradnika wymiekl... i z takich informacji smieci sklada sie internet...

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  6. Gdy wpisuje./configure Pisze, że "Nie ma takiego pliku ani katalogu"

    OdpowiedzUsuń
  7. To samo co u większości- przy wpisaniu ./configure wyskakuje komunikat, że nie znaleziono takiego pliki ani katalogu, komendy make oraz make install również nie działają.

    OdpowiedzUsuń
  8. zrobilem dokladnie jak powyzej i tez nic Tylko komunikat ze nie znaleziono takiego pliku ani katalogu

    OdpowiedzUsuń
  9. Zwróć uwagę, że oryginalny artykuł zosyał napisany w 2012 roku. Wiele się zmieniło od tego czasu i obecnie już mało kto rozpakowuje i instaluje z tar.gz.

    Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem Linuksa to najprawdopodbniej robisz coś źle jeśli potrzebujesz tar.gz, chyba że to po prostu spakowane pliki (tak przenosze katalogi między serwerami).

    Teraz oprócz bogatych repozytoriów są pliki deb (dla Debiana, Ubuntu), rpm (dla red hat, suse, magei i innych), appimages (dla każdej dystrybucji), flatpaki, snap.

    Zaawansowani użytkownicy mogą faktycznie zechcieć kompilować ze źródeł, ale dla zwykłego, mniej technicznie nastawionego użytkownika tar.gz może zostać co najwyżej formatem pakowania jak np. zip.

    Teraz mając większe doświadczenie, podejrzewam, że auto tego artykułu pisał o środowisku KDE (teraz zwanego Plazmą) i menadżerze plików dolphin. W nim faktycznie jak się użyje F4 to otwiera się terminal w tej lokacji, na której właśnie jesteśmy i wtedy cała instrukcja ma sens. Autor założył, że będziemy właśnie używać tyko tego środowiska i tylko tego programu...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hallo

      krok po kroku -prosze mi pomoc i wyjasnic
      jak zainstalowac datai:

      webif-dvbapi-libcrypto-full-upx.tar.gz na GIGABLUE.
      ######################################
      Najlepiej z bildami albo punkty-np:
      1)
      2)
      itd.
      (Gdzie rozkazy?-TELNET czy TERMINAL ??
      BARDZO DIEKUJE
      Richard

      Usuń
  10. Dla wszystkich którzy mają problem z tym, że po wpisaniu "./configure" pojawia się: "Nie ma takiego pliku ani katalogu", wystarczy że wcześniej w katalogu głównym pakietu wpiszemy "autoreconf -i". :)

    Arkadiusz

    OdpowiedzUsuń
  11. autoreconf coś zrobił, ale ./configure nadal wyrzuca informację o braku takiego pliku. Chcę zaistalować na Minta kartę WWAN od Sierrawireless i d...a

    OdpowiedzUsuń
  12. checking for shared library run path origin... done
    checking check.h usability... no
    checking check.h presence... no
    checking for check.h... no
    configure: unable to compile/link with check
    checking for libxml2 installation... not found
    configure: ****** libxml2 support unavailable
    checking for OpenSSL installation... /usr
    configure: error: OpenSSL not found.

    Mimo usilnych starań nie mogę się jakoś przekonać do tego systemu.
    Windows i Jabłko mają te przewagę nad Linuxami że działają a gdy potrzeba coś zainstalować to wystarczy kilka kliknięć i nie trzeba szukać po internecie AKTUALNEJ WERSJI danego programu, kompilować, szukać po internecie rozwiązań problemów które pojawiają się podczas kompilacji/instalacji itd., itd.

    A jeśli użytkownik tym się nie zniechęci, to system sięga po Linuxowe wunderwaffe - znane użytkownikom Androida - zaczyna tak zamulać że trzeba ekstremalnego masochisty by pozostać przy tym wynalazku.

    OdpowiedzUsuń
  13. Oryginalny artykuł, który tu jest dyskutowany jest MOCNO przestarzały. To tak jakbyś próbował zainstalować cokolwiek na Windowsie używając komend z CMD. Po prostu kosmos i śmiech na sali. Po co?

    Żeby cokolwiek zainstalować w Linuxie, trzeba zrozumieć, że systemy mają repozytoria, coś w rodzaju sklepu z aplikacjami i stamtąd wszystko się instaluje, dokładnie jak na telefonie. Wyszukujesz, klikasz "instaluj", podajesz hasło i poło i po chwili jest.

    Owszem, można instalować z plików ale to niepolecane dla nowicjusza, szczególnie, że każda dystrybucja ma inny format plików. Sam plik tar.gz nic w obecnych czasach nie mówi. Może to być jakikolwiek spakowany plik, a co w środku? Może być coś ze skryptem instalacyjnym, może projekt do skomplikowania, może binarka pod konkretnego menadżera plików?


    Jeśli jesteś nowicjuszem i próbujesz zainstalować cokolwiek poza repozytorium to na 100% robisz źle. A jak nie masz czegoś w repozytorium, skorzystaj z uniwersalnych pakietów typu Appimage, Snap, Flathub lub od biedy dodaj repozytorium zewnętrzne (dla systemów opartych na Debianie). W przypadku Archa/Manjaro, masz większość w AUR.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ...taaaa, mają repozytoria - TYLKO NIE WSZYSTKIE.
      PhotoRec - BRAK.
      A polecenia: ./configure, ./make, bla bla bla, hokus-pokus rezultat ZEROWY.
      Przy autoreconf: 'configure.ac' or 'configure.in' is required - LOL

      Usuń
    2. Typowe zachowanie Linuxowego fanatyka który nie chce przyjąć do wiadomości że Linux to bardzo ułomny system. Wiem o tym bo używam go od czasu gdy Microsoft wyprodukował g... znane też jako Windows 8. Każdy Linux który miałem zainstalowany podawał zasilanie na dyski zewnętrzne (co się objawiało pulsowaniem kontrolki na dyskach) gdy był uśpiony...żaden knot Microsoftu ani Apple nie posiadają tej ułomności. Niektóre Linuxy wymagają instalowania sterowników np. do wifi - zwłaszcza jeśli chodzi o starszy sprzęt - taki jak mój kilkunastoletni laptop z 2Mhz-owym Intelem na którym Debian śmiga aż miło...Firefoxa otwiera poniżej sekundy, katalog domowy otwiera równocześnie z kliknięciem (tzn. puszczeniem przycisku) ikonki w trayu etc., etc. Jednak chodzenie na smyczy kabla bo sterowniki własnościowe są w tar.gz trochę jest irytujące gdyż próba ich instalacji kończy się tak jak opisano we wcześniejszych postach. Sterowników dęb nie ma na stronie Broadcom-a, ale nawet gdyby były, najprawdopodobniej fekt by był taki jak wyżej opisano bo w innym ( nie pamiętam jakim) Linuxie deb ze strony producenta drukarki Canona też nie dał się zainstalować. Mint LMDE też chodził przyzwoicie na moim weteranie, ale znacznie częściej niż Debian korzystał z wentylatora... i oczywiście Minut LMDE nie posiadał w tych sławetnych repozytoriach sterowników Nvidii co pociągało za sobą konieczność pobrania ze strony producenta (na sterach nuveau - czy jak to się tam - jak usną, tak już się nie wybudzał)...jak się skończyła próba instalacji sterów własnościowych chyba nie muszę pisać 🤣
      Z Windowsem nie było mi się żal żegnać...jego miejsce zajmują kolejno różne klony Linuxa które szybciej lub wolniej mnie do siebie zniechęcają. Na szczęście jest Mac na którym instaluje co chcę szybko i bez problemów, nie muszę na nim niczego kompilować, rozwiązywać konfliktów zależności etc, etc. MAC to tak jak Windows normalny system który włączasz i używasz i którego nie musisz poprawiać i nieustannie modyfikować edytując pliki tekstowe w nano. Linux byłby całkiem OK gdyby jego twórcy nie starali się zniechęcać ludzi do tego systemu.
      A tak na marginesie, ciekawe ilu kretów Microsoft ma w zespole Debiana?

      Usuń
  14. Jak zainstalowac--- webif-dvbapi-libusb-emu 798-ipv6-upx? (W GIGABLUE)
    Prosze o dokladny opis...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli to sterowniki do kamerki, to na linuxie nie działa to tak jak na windowsie. Albo będziesz miał odpowiednie lub generyczne sterowniki w jądrze systemu i kamerka będzie od razu działać (w ponad 90% przypadków tak jest), albo trzeba zainstalować pakiet ze sterownikiem, który jest dostarczony przez producenta. Oznacza to ściągnięcie i zainstalowanie pakietów .deb lub .rpm, w zależności jakie system masz. Jeśli na Archu (jak Manjaro), to zwykle pakiety takie znajdziesz w AUR.

      Jeśli masz sprzęt zupełnie niszowy i nie ma sterowników w jądrze ani producent nie dostarczył takowych pod linuxa to nie masz szczęścia. Wymień kamerkę lub system. Taka sytuacja jest bardzo rzadko spotykana, ale niestety możliwa.

      Sterowniki, które ty starasz się zainstalować wyglądają na sterowniki pod windowsa i nie ma szans na ich instalacje w linuksie. Wejdź na stronę producenta i sprawdź, czy ma sterowniki pod Linuxa, albo wyszukaj model kamerki w AUR.

      Usuń
  15. Po rozpakowaniu i otworzeniu terminalu po prostu wklepac komende

    sudo dpkg -i *.deb

    zainstaluje wszystkie pliki deb z folderu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zauważ że tam jest plik targz a nie deb.

      Usuń
  16. sudo dpkg -i *.deb ....Nie ma takiego pliku ani katalogu..., czy jest jakaś reguła działająca bo jak na razie to brak.

    OdpowiedzUsuń