Kurwa

Poradniki, ciekawostki, tutoriale dla początkujących

środa, 15 sierpnia 2012

.004 Linux Ubuntu - programowanie oraz kompilowanie c++ #oraz bash

Jako że częśc z was chciała by pewnie napisać nieco kodu na tym systemie - trzeba to wam ułatwić bo wiem jak czasochłonne są problemy z tym związane :)

Poradnik dla języka C++
Na Windowsie najczęściej wykorzystywanym edytorem i kompilatorem jest DevC++ - jest on lekki, łatwy w obsłudze, ma wbudowany kompilator, wszystko obsługujemy w trybie graficznym. Oczywiście na Ubuntu są dostępne takie narzędzia jak np Geany, ale w większości przypadków obsługa dla początkującego jest bardzo problematyczna, więc zajmiemy się innymi rozwiązaniami. Do edytowania samego kodu nie potrzebujemy dużych aplikacji - wystarczy nam gedit, dostępny w repozytoriach. Pobieramy i instalujemy go wpisując w terminalu: 
sudo apt-get install gedit
W ustawieniach programu wybieramy C++ jako język. Po napisaniu aplikacji zapisujemy ją do wybranego folderu nadając rozszerzenie .cpp, np aplikacja.cpp.
Teraz musimy zainstalować kompilator języka C++, robimy to komendą:
sudo apt-get install g++
Przechodzimy do naszego folderu, otwieramy w nim terminal (klawisz F4 lub menu 'Narzędzia'). Komenda kompilacji pliku aplikacja.cpp wygląda następująco:
g++ aplikacja.cpp -o nazwa_pliku_wyjsciowego
Nasz program jest już skompilowany, należy go teraz jedynie uruchomić komendą:
./nazwa_pliku_wyjsciowego
Jeżeli terminal wyda nam komunikat o braku uprawnień do otwarcia pliku, nalezy się posłuzyć komendą nadającą prawo odczytu danego pliku:
chmod +x nazwa_pliku_wyjsciowego
oraz po raz kolejny uruchomić. 


Poradnik bash
A więc skrypty w bashu tworzymy następująco: w konsoli wydajemy polecenie:
touch skrypt
Utworzyliśmy plik o nazwie 'skrypt', jest on bez rozszerzenia. Owieramy go edytorem tekstu, np gedit (pobieramy i instalujemy go wpisując w terminalu: sudo apt-get install gedit). Po wprowadzeniu komend zapisujemy plik. W terminalu wprowadzamy polecenie które nada skryptowi prawo do odczytu:
chmod +x skrypt
A następnie uruchamiamy go poleceniem:
./skryptProszę o komentarz jeżeli poradnik okazał się pomocny oraz o zgłaszanie wszelakich uwag ;)

2 komentarze: