Kurwa

Poradniki, ciekawostki, tutoriale dla początkujących

czwartek, 20 września 2012

.007 Brak miejsca na dysku przy aktualizacji //usuwanie starszych wersji jąder

Z czasem używania Linuxa może się zdarzyć że przy aktualizacjii systemu zabraknie miejsca na partycji /boot. Jej 'standardowy' rozmiar powinien wynosić 100-150MB i jest to rozmiar w pełni wystarczający. Powodem braku miejsca są zalegające na niej stare wersje jąder które już są nam nieprzydatne, oraz zbędne pakiety. Większość zbędnych pakietów można usunąć aplikacją 'Sprzątanie systemu' dostępną w Centrum Oprogramowania, jednak jest to znikoma część wszystkich systemowych śmieci.
Pierwszym działaniem powinno być usunięcie wszystkich niezainstalowanych pakietów. Otwieramy 'Synaptic Menedżer Pakietów', wybieramy pole 'Stan' (z lewej strony) a następnie 'Niezainstalowane (pozostałości po konfiguratorze)'. Zaznaczamy je wszystkie do całkowitego usunięcia i zatwierdzamy działanie przyciskiem 'Zastosuj'. Zyskaliśmy w ten sposób nawet kilkaset wolnego miejsca na partycji / (systemowej).
Następne działanie to odinstalowanie starszych jąder. W 'Menedżerze Pakietów' wybieramy pole 'Działy', a następnie wyszukujemy frazę 'linux'. W wynikach wyszukiwania odnajdujemy jądra oznaczone wersją np 'linux-image-3.2.0.-29-generic', zaznaczamy do całkowitego usunięcia i wykonujemy operację. Gotowe ;)

Proszę o komentarz jeżeli poradnik okazał się pomocny oraz o zgłaszanie wszelakich uwag ;)

4 komentarze:

 1. Jest doskonałe narzędzie do czyszczenia systemu: Ubuntu Tweaks > Janitor.

  OdpowiedzUsuń
 2. przydało by się wypisać dokładnie które jądra usunąć , bo "np" nie wiele mówi amatorowi po za tym że może usunąć wymieniony przyklad
  pozdro
  ziom

  OdpowiedzUsuń
 3. jest podane przykładowe jądro, wersje do usunięcia już chyba sam sobie dobierze ;)
  yo

  OdpowiedzUsuń
 4. nieaktywne mam te opcje -do usuniecia, tylko -do instalacji mam aktywna co zrobic?

  OdpowiedzUsuń