Kurwa

Poradniki, ciekawostki, tutoriale dla początkujących

sobota, 4 maja 2013

.014 Jak dostać się do freenetu?

Witam w kolejnym poście, tym razem z nieco innej beczki. Po teorię  bezpiecznego i anonimowego internetu odsyłam Was wszystkich na Wikipedię. Jak w to wszystko wejść? Po pierwsze (i najważniejsze) pobieramy aplikację Tor ze strony projektu. Pakiet który pobierzemy to aplikacja wraz z przygotowaną przeglądarką - Firefox Portable. Następnym krokiem jest odwiedzenie strony projektu Freenetu i zainstalowanie klienta na platformę Windows. Następnie odpalamy Tor (koniecznie), uruchamiamy klienta i czekamy na uruchomienie skonfigurowanego browsera. Uruchomi się nam wspomniana wersja przeglądarki Firefox skonfigurowana pod Tor'a. Połączenie się z freenetem to jedynie wybranie skrótu 'Start Freenet' który zminimalizuje się do traya i kliknięcie na jego ikonce 'Open Freenet'. Po krótkiej konfiguracji w przeglądarce pozostaje nam tylko wybrać jeden z proponowanych indeksów stron, i.. zaczynać zabawę ;)  


Proszę o komentarz jeżeli poradnik okazał się pomocny oraz o zgłaszanie wszelakich uwag ;)

3 komentarze:

  1. Post okazał się bardzo przydatny, zwłaszcza że nie każdy pamięta o włączeniu Tor-a przed odpaleniem Freenetu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli mógłbyś rzucić kilka zdań po ludzku czym jest freenet i do czego służy Tor.. Na Wikipedii jest tyle dziwnych niezrozumiałych słów, jak "zdecentralizowana" czy "implementacja".. kto by sie w tym połapał :D

    OdpowiedzUsuń
  3. po ludzku? ;) pojęcie zdecentralizowana to odwrotność struktury zcentralizowanej, tzn wszystkie dane przechowywane są na stałym źródle, np serwerze. taka sieć potrzebuje ośrodka głównego, czyli wspomnianego serwera by działać. sieć zdecentralizowana (np sieci torrent, wymiana p2p) wszystkie swoje dane przechowywuje na dyskach jej użytkowników, do działania nie wymaga niczego prócz połączenia sieciowego. taką siecią jest freenet, strony 'freenetowe' krażą po przestrzeni dyskowej użytkowników - raz udostępniony plik pozostaje w niej na zawsze, bez możliwości usunięcia lub modyfikacji, a nawet lokalizacji. dlatego freenet jest wolny od cenzury. tor to z kolei 'sposób' na w 100% anonimowe łączenie się z dowolną siecią czy urządzeniem sieciowym. pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń