Kurwa

Poradniki, ciekawostki, tutoriale dla początkujących

środa, 26 czerwca 2013

.017 Studia, kierunek Informatyka - co i jak

Witam wszystkich maturzystów ;)
Przybliżę Wam tutaj jak wyglądają studia na kierunku Informatyka. W trakcie pisania tego posta kończy się moja druga sesja. Od października ubiegłego roku dużo mi do głowy weszło, ale nie jest to szczyt możliwości polskiego szkolnictwa (o tym później).
Na uczelnię wybrałem zwykłą polską Politechnikę. Na pierwszy ogień pójdzie temat studentów przyjętych na kierunek, więc muszę niestety większość z Was skrytykować. W październiku było nas 260, po pierwszej sesji zostało 178 osób, na drugi rok wybierze się około 90-100 osób. Nie wiem co jest w umysłach ludzi którzy idąc na informatykę aby później wybrać specjalizację grafika komputerowego argumentują swój wybór.. grafiką stworzoną w Photoshopie (nie, to nie żart, spotkałem się kilkoma takimi osobami). Fenomenami są również osobniki którzy nigdy w życiu nie mieli styczności z programowaniem lub czymś podobnym, a informatykę wybierają żeby 'nauczyć się programować' lub po prostu szpanować nazwą kierunku przed kumplami. O wyborze studiów powinien też decydować wasz poziom organizacji - zapominając o niezaliczonych kartkówkach daleko nie zajdziecie ;) 
Jedziemy dalej - nauka. Mijając się całe życie z matematyką nie będziecie mieli zbyt dużych szans już na pierwszym semestrze na jej zaliczenie, bo w takiej sytuacji nawet Krystian nie pomoże ;) Ogarnięta na przyzwoitym poziomie matematyka i/lub fizyka to podstawa. Nie możemy również wybierać się na studia nie mając zielonego pojęcia o komputerach lub branży IT, nie wspominając o wymienionym wyżej programowaniu (chociaż to sporny temat, ponieważ znajomy z kierunku zaczął programować dopiero na uczelni, a teraz ma stypendium naukowe - ale to już typowy 'mózg' ;).
A teraz najciekawsze - zakres materiału ;) W zależności od wybranej uczelni mamy sporą różnicę w poziomie nauczania. Taka niestety jest prawda, uczelnia uczelni nie równa. Politechniki utrzymują mniej-więcej ten sam poziom, ale już uczelnie typu WAT lub AGH to już marzenia każdego zainteresowanego tematem studenta.  Przedmioty wykładane możecie sprawdzić na stronach wydziału waszego celu. W sumie dzielą się na dwie grupy - coś pożytecznego, ciekawego i interesującego, oraz przedmioty z których nabyta wiedza nigdy nie 'wróci' jako coś potrzebnego w trakcie edukacji. Te drugie przedmioty to czas kiedy bawimy się elektroniką - układy, diody, miernictwo cyfrowe, elektronika. Zakres programowania obejmie dwa języki - prawdopodobnie Pascal oraz C. Pierwszy semestr to podstawy, na drugim zapoznamy się z dynamicznymi strukturami danych (stos, listy, drzewa) oraz podstawami programowania obiektowego. Dowiemy się również sporo o algorytmach i wspomnianych strukturach danych, jednak najwięcej w temacie programowania ogarniemy tworząc na drugim semestrze projekty - nic tak nie rozwija jak praca nad własną aplikacją. Ponadto na pierwszym semestrze nauczymy się tworzyć układy złożone z bramek logicznych aby na drugim poznać assemblera i stworzyć swój własny mikroprocesor (jednak to udaje się tylko nielicznym; pozwolę sobie tu zacytować mojego 'wykładowcę' od laboratoriów Architektury Systemów Komputerowych: 'Wiecie czemu większość z was nie zda? Bo jest was za dużo'. Lub Pan od wykładów tego samego przedmiotu: 'Ja wiem że to jest trudne i bardzo dużo osób tego nie zdaje - (chwila ciszy) ale to są studia...'). No i oczywiście matematyka - w pierwszym semestrze analityczna (zabawa z funkcjami), w drugim Metody Probablistyczne i Statystyka (odsyłam do Wikipedii :p).
Jeżeli jakimś cudem dotrwałeś do końca tego wywodu i uważasz że to zabawa dla Ciebie - życzę powodzenia! ;) 

19 komentarzy:

  1. Musze sie tu wypowiedziec...otóz mam 13 lat, lubie komputery, po prostu je kocham i artykuly o tym co z nimi zwiazane móglbym czytac godzinami :D. Dopiero chodze do 1 gimnazjum, z matematyki nie idzie mi najlepiej ( po prostu nie wchodzi mi to zbytnio), za programowanie sie biore i biore, mój cel to c++, ale narazie nie umiem sie za to zabrac tzn. biore sie i biore za to, ale nie zaczynam. A teraz uroczyscie przysiegam - naucze sie programowania w c++, bede sie doksztalcal w mojej pasji, dostane sie na politechnike i zdam ja, po prostu nie moge porzucic mojej pasji, jest ona dla mnie wszystkim, przyrzekam Ci ze spelnie swoje marzenie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. kolego aninomowy, życzę Ci spełnienia swoich marzeń bo celujesz w niesamowitą dziedzinę nauki, a na początek proponuję ogarnąć pascala - jest po prostu stworzony do nauki programowania ;)

      Usuń
  2. Programowanie jest ciekawe. Ja np. interesuję się tworzeniem oprogramowania wspomagającego biznes. Z tego co wyczytałem na blogu na stronie https://craftware.pl/ takie programy dają na prawdę wiele możliwości - od zautomatyzowania procesów sprzedażowych, po usprawnienie obsługi klientów. Zdecydowanie warto jest się zająć programowaniem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, dzisiejsze oprogramowanie biznesowe jak np. https://www.connecto.pl/oprogramowanie-dla-firm-uslugowych/ może wpłynąć w znacznym stopniu na wzrost sprzedaży i wyniki finansowe firmy. Przedsiębiorstwo ma dzięki takim rozwiązaniom możliwość ułożenia skutecznej strategii sprzedażowej, która będzie uwzględniać wszystkie etapy procesu sprzedażowego - od pozyskania klienta, a skończywszy na wystawieniu faktury za zrealizowaną transakcję.

      Usuń
    2. Wzrost sprzedaży oraz pozyskanie klientów zapewnia też nowoczesny system Push Ad - https://push-ad.com/pl/. Przy jego pomocy możliwe jest zoptymalizowanie witryny firmowej w taki sposób by przynosiła większe zyski właścicielom. System pozwala na utworzenie skutecznej bazy potencjalnych klientów, którą można wykorzystać potem do promowania produktów osobom faktycznie nimi zainteresowanymi.

      Usuń
    3. Jeżeli chodzi o sprzedaż internetową, to mi najbardziej pomogło pozycjonowanie. Odkąd zacząłem inwestować w usługi pozycjonerskie https://dolp.pl/pozycjonowanie-stron-www/ w szybkim czasie odnotowałem więcej odwiedzin w moim sklepie online oraz większe zainteresowanie ofertą. Z tego powodu uważam, że pozycjonowanie jest doskonałą metodą pozyskania nowych klientów, która daje wymierne, długotrwałe efekty.

      Usuń
  3. Każdy kto planuje rozpocząć pracę w IT powinien mieć dobrze opanowany j. angielski i znać podstawowe zwroty charakterystyczne dla tej branży - https://lincoln.edu.pl/warszawa/blog/25-angielskich-zwrotow-zwiazanych-z-it/. Taka wiedza przyda się m.in. przy czytaniu dokumentacji technicznych lub porozumiewaniu się między współpracownikami.

    OdpowiedzUsuń
  4. W bardzo ciekawy sposób opisałeś swój kierunek studiów. Informatyka jest ścieżką niezwykle ciekawą, ale również wymagającą. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wiele różnych zagadnień poruszanych jest podczas kolejnych semestrów. Dlatego też często zdarza się, że studenci rezygnują z nauki na tym kierunku, bądź też nie radzą sobie z kolejnymi zaliczeniami. Jeżeli jednak ktoś interesuje się tym tematem i jest w pełni świadomy tego, co go czeka, to jak najbardziej powinien spróbować swoich sił. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  5. Informatyka to jak najbardziej kierunek przyszłościowy i warto jest zdecydować się na jego studiowanie. Jeśli jest tu ktoś ze Szczecina, polecam wam zajrzeć do oferty tej uczelni https://www.cb.szczecin.pl/kierunek-studiow/informatyka/ . Można tu studiować właśnie informatyke ale nie tylko. Polecam wam sprawdzić dostępne kierunki

    OdpowiedzUsuń
  6. Na pewno później można dostać fajną pracę, albo otworzyć własną działalność gospodarczą. Ja systemy informatyczne do swojej firmy mam z https://www.connecto.pl/ i muszę przyznać, że jak najbardziej sprawdzają się one znakomicie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  8. Myślę, że informatyka to bardzo przydatny kierunek, który bez wątpienia można wykorzystać w swojej karierze zawodowej, będąc np. programistą tego rodzaju systemów Ready_™

    OdpowiedzUsuń
  9. Informatyka to jak najbardziej kierunek, który jest i będzie popularny. Kwestia kto co chce w życiu robić. Jeśli stoicie przed wyborem uczelni to mogą was zainteresować studia dofinansowane z UE. Na takie to zawsze są chętni, to bardzo dobre rozwiązanie dla wielu przyszłych studentów.

    OdpowiedzUsuń
  10. Studia dofinansowane z UE? tutaj czytałam o takiej możliwości https://www.ssw-sopot.pl/studia-dofinansowane-z-ue/ . Jeśli można mniej płacić za naukę to też jestem zdania, że warto skorzystać. Cieszą mnie takie inicjatywy i samej UE i uczelni która o takie dofinansowanie się stara.

    OdpowiedzUsuń
  11. Też myślę, że informatyka to jeden z bardziej przyszłościowych kierunków. Praca ciekawa, dobrze płatna. Na wielu uczelniach można studiować ten kierunek. W Warszawie zobaczcie na http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/informatyka . Mają wysoki poziom nauczania i najlepszą kadrę.

    OdpowiedzUsuń
  12. Nowoczesne technologie wymagają odpowiedniego łącza internetowego. Fiberlink oferuje szerokopasmowy internet o bardzo wysokiej szybkości w bardzo przystępnej cenie, jest to wiodący dostawca usług w województwie Małopolskim

    OdpowiedzUsuń